Święcenia kapłańskie pierwszych polskich monfortanów


Trzej misjonarze monfortanie – Marek Maciejczuk, Alessandro Molé oraz Daniel Legutko – przyjęli 2 maja 2026 roku święcenia kapłańskie. Był to moment historyczny, ponieważ nasza rodzina zakonna doczekała się pierwszych kapłanów polskiego pochodzenia.

W uroczystej Mszy Świętej w Rzymie uczestniczyli m.in. generał Zgromadzenia Misjonarzy Monfortanów ojciec Yoseph Dwi Watun, ojciec prowincjał Angelo Sorti, liczni kapłani, parafianie, a także rodziny i przyjaciele neoprezbiterów.

Liturgii eucharystycznej przewodniczył Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Fabio Dal Cin, ordynariusz włoskiego Loreto. Tego dnia szczególnie mocno wybrzmiały słowa dotyczące potrzeby służby i chrystocentryzmu kapłaństwa. Arcybiskup mówił o zachwycie i zadziwieniu płynących z faktu, że Bóg zaprasza człowieka do współpracy w dziele budowania Królestwa Bożego na ziemi. Podkreślił również, że to zadziwienie staje się jeszcze głębsze, gdy uświadamiamy sobie, iż Boży plan nie wyklucza ludzkiej słabości i kruchości.

W świetle tych słów kapłaństwo jawi się jako dar z samego siebie, prowadzący do odkrycia prawdy, że źródłem wszelkiego dobra jest sam Chrystus. Wyrażają to słowa Arcybiskupa: „Naszą misją nie jest propagowanie idei – naszą misją jest Chrystus”. Tak przeżywany sakrament kapłaństwa pozwala dostrzec, że Bóg objawia się nie tyle w naszych ludzkich planach i zdolnościach, ile przede wszystkim w sercach oddanych służbie.

Odwołując się do słów Ewangelii: „Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam” (J 20, 21b), Jego Ekscelencja podkreślił apostolski wymiar kapłaństwa. Wierne naśladowanie Chrystusa powinno kierować nas nie tam, gdzie jest wygodnie, lecz w miejsca, gdzie najbardziej dostrzegamy potrzebę głoszenia Ewangelii. Ta refleksja prowadzi do odkrycia prawdy, że to właśnie Duch Święty jest głównym inicjatorem naszych działań i budowniczym Królestwa Bożego na ziemi. Arcybiskup zaznaczył jednak, że wszystkie podejmowane działania powinny mieć jeden wspólny cel – prowadzić do poznania Jezusa Chrystusa. Tylko w ten sposób przeżywane powołanie kapłańskie sprawi, że Lud Boży będzie wzrastał w wierze i zacznie głębiej uczestniczyć w powszechnej misji Kościoła.

Kończąc homilię, Jego Ekscelencja życzył neoprezbiterom, aby byli znakiem miłosiernego Boga pochylającego się nad potrzebującymi. Wyraził również pragnienie, by Matka Boża i święty Ludwik Maria Grignion de Montfort byli dla nich wsparciem oraz przykładem w realizowaniu misji, do której powołał ich Bóg.

Marek, Alessandro i Daniel złożyli przyrzeczenia posłuszeństwa, a po nałożeniu rąk i modlitwie Arcybiskupa otrzymali święcenia kapłańskie. Ich pełne ufności „fiat” jest dla nas źródłem wielkiej radości oraz świadectwem działania miłosiernego Boga. Wdzięczni za dar ich powołania, otaczajmy całą trójkę gorliwą modlitwą, polecając ich dalszą drogę szczególnemu wstawiennictwu Matki Bożej i świętego Ludwika Marii Grignion de Montfort. Niech ich posługa stanie się źródłem błogosławieństwa dla nich samych i całego Kościoła Świętego.

br. Marcin

,

Ojcowie Misjonarze Monfortanie
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.